kawiarnia nad Wisłą - łazienka
remont kawiarni na basenie Wólka Profecka
łazienka - ul. Kołłątaja
remont kawiarni na basenie Wólka Profecka - zakończenie prac
schody zewnętrzne - Młynki
Zakłady Azotowe Puławy - budynek biologicznej oczyszczalni ścieków
łazienka - ul. Wróblewskiego

Tynki cementowo-wapienne

Tynki cementowe są mieszanką cementu, piasku i wody. Ich ulepszoną wersją są tynki cementowo-wapienne. Są one dodatkowo wzbogacone o wapno. Tynki cementowo-wapienne istnieją na rynku od ponad 100 lat. Są rozwiązaniem uniwersalnym i trwałym. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Tynki cementowo-wapienne można rozrabiać bezpośrednio na budowie. Jednak, aby były one trwałe i dobrej jakości niezbędne jest dobranie odpowiednich proporcji. Nie zawsze jest to możliwe na budowie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup dostępnych na rynku gotowych mieszanek cementowo-wapiennych, wzbogaconych dodatkami uszlachetniającymi. Zadaniem tych dodatków jest zapewnienie materiałom odpowiedniej elastyczności i lepszej przyczepności do podłoża.

Tynki cementowo-wapienne mogą być ostatecznym wykończeniem ściany lub stanowić podłoże do wypraw np. gładzi gipsowych czy tynków mineralnych. Grubość nanoszonego tynku cementowo-wapiennego jest podobna do cementowego i wynosi 2-3 cm. Gruby tynk dobrze skupia ciepło i zwiększa komfort akustyczny domu. Tynk cementowo-wapienny w porównaniu z tynkiem cementowym jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne i mniej odporny na wilgoć. Jednak jest za to łatwiejszy do wyrobienia i ma większą przepuszczalność pary.

Tynki cementowe i cementowo-wapienne najczęściej są wykorzystywane do tworzenia tynków tradycyjnych. Tynki tradycyjne charakteryzują się warstwowością. Zwykle składają się z dwóch warstw (obrzutka i narzut) lub trzech (obrzutka, narzut oraz gładź lub tynk cienkowarstwowy).

Trójwarstwowe tynki są doskonałe przy nierównych ścianach. Można dzięki nim wyrównać krzywizny - pod warunkiem, że nie są one większe niż 1,5-2 cm. Z kolei dwuwarstwowe tynki są odpowiednie do ścian równo wymurowanych. Tynki cementowe często stosowane są jako obrzutka w tynkach cementowo-wapiennych. Są one tańsze i dzięki temu obniżają całkowity koszt tynkowania.

Tynki cementowe i cementowo-wapienne mogą być kładzione na ściany i sufity z betonu zwykłego, komórkowego, cegieł, pustaków czy powierzchni gipsowych. Ich podłożem może być zatem podłoże mineralne. Nie można natomiast kłaść tychże tynków na podłoża drewniane, metalowe czy z tworzyw sztucznych. Nie zapewniają one odpowiedniej przyczepności. Przed przystąpieniem do właściwego tynkowania należy najpierw zastosować na tego typu podłożach dodatkowe elementy - siatki, maty trzcinowe, dranice czy listewki.

Aby tynki były stabilne i trwałe należy najpierw przygotować podłoże do tynkowania. Musi ono być przyczepne i nośne. Powinno się oczyścić podłoże z kurzu, brudów, luźnych kawałów i innych zanieczyszczeń. Przed samym tynkowaniem należy je zwilżyć czystą wodą.

Po przygotowaniu zaprawy tynkarskiej oraz podłoża można przystąpić do właściwego tynkowania. Zaprawę można narzucać równomiernie przy pomocy kielni lub maszynowo - agregatem tynkarskim.

 

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe stosowane są w naszym kraju od wielu lat. Cieszą się coraz większą popularnością. Czas wykonania tynku gipsowego oraz jego koszt to zdecydowanie zalety tego rodzaju tynku.

Tynki gipsowe w przeciwieństwie do tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych nakłada się w jednej warstwie. Efekt końcowy takiego tynku jest bardzo gładki i nie potrzeba więcej warstw. Dzięki temu wykonanie takiego tynku jest tańsze oraz zajmuje mniej czasu.

Tynki gipsowe powinny być nakładane średnio po 3-4 miesiącach od zakończenia budowy domu. Ważne jest, aby ściany osiadły. Należy również pamiętać o tym, aby były zakończone wszelkie niezbędne instalacje: przewody, przyłącza.

Tynki gipsowe można układać wyłącznie wewnątrz budynku. Z racji faktu, że chłoną one parę wodną nie należy stosować ich w pomieszczeniach o stałej, wysokiej wilgotności powietrza (np. łaźnie, sauny) - przestają wówczas być trwałe. Tynk gipsowy może być układany w pomieszczeniach, których wilgotność powietrza nie przekracza 70% lub okresowo przekracza 70%.

Należy również pamiętać, że tynków gipsowych nie powinno się używać w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne (piwnice, garaże), gdyż w odróżnieniu od tynków cementowo-wapiennych są one podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Grubość zaprawy tynkarskiej nie powinna być mniejsza niż 5 mm. Optymalnym rozwiązaniem jest 8-10 mm. Przy tynkowaniu technologią tynków gipsowych należy zaplanować prace tak, aby dane pomieszczenie zostało zrobione bez przerw. Nie powinno się łączyć świeżego tynku ze stwardniałym. Łączenia mogą być wtedy widoczne, a nawet mogą występować pęknięcia w tych miejscach.

Tynki gipsowe mogą być układane na 2 sposoby: ręcznie oraz maszynowo. Przy sposobie ręcznym zwykle powierzchnie do otynkowania nie przekraczają 50 m2. Do tynkowania maszynowego używane są specjalne agregaty tynkarskie.

Dbanie o świeży tynk gipsowy

Przez cały czas nakładania tynku gipsowego oraz okresie jego schnięcia temperatura w pokoju powinna wynosić 5-25 stopni Celsjusza.

Najważniejszy okres, na który powinno się zwrócić uwagę jest pierwsza doba po wykonaniu tynku, kiedy tynk kończy wiązać. W tym czasie należy zadbać, aby w pomieszczeniu nie było żadnych przeciągów. Nie można również narażać tynku na zbyt duże nasłonecznienie i wysuszenie.

Po pierwszych 24 godzinach należy zadbać o odpowiednią wentylację otynkowanego pomieszczenia, aby tynk wysechł. Zwykle okres potrzebny na pełne wyschnięcie wynosi około 2 tygodnie. Po tym czasie tynk gipsowy robi się biały i jest gotowy do wykończenia - najczęściej jest to malowanie ścian lub tapetowanie.

Zalety tynku gipsowego

Tynki gipsowe posiadają spory wachlarz zalet. Najważniejsze z nich to:

  • są tańsze i szybsze w wykonaniu od tradycyjnych tynków, w ciągu dnia można nałożyć nawet 150 m2 tynku,
  • są białe, dzięki czemu przy malowaniu zużywa się mniej farby,
  • posiadają wysoką izolacyjność termiczną - współczynnik przewodzenia ciepła jest bardzo niski, co daje dobre właściwości termoizolacyjne,
  • hamują rozprzestrzenianie się ognia - podczas pożaru z tynków gipsowych uwalniana jest para wodna, co wstrzymuje działanie ognia,
  • tynki gipsowe są gładkie, więc nie potrzebne jest nakładanie gładzi,
  • dzięki swoim właściwościom tynk gipsowy pozytywnie wpływa na mikroklimat wnętrza pomieszczenia - gdy powietrze jest zbyt wilgotne, tynk gipsowy chłonie nadmiar pary wodnej, z kolei gdy jest zbyt suche oddaje parę wodną. Dzięki temu nie pozwala, żeby w pokoju pojawił się tzw. zaduch.

Copyright © 2017 by PK